KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM  -  kazuistika KAR-56 ze dne 18.07.2022
 

Transthyretinová srdeční amyloidóza


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Havel, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny 
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:

NO: 75letý muž, u něhož bylo vysloveno podezření na senilní transthyretinovou amyloidózu srdce na základě echokardiografie a vyšetření magnetickou rezonancí. 

Hematologem je odeslán ke scintigrafickému vyšetření.


Po i.v. aplikaci 740 MBq 99mTc-DPD (butedronátu) (přípravek TECEOS) jsme provedli scintigrafická vyšetření za 5 minut a za 3 hodiny, vždy na hybridní tomografické kameře Symbia T2 firmy Siemens.
Za 5 minut a za 3 hodiny celotělovou scintigrafii v délce 70 cm a dále statickou scintigrafii hrudníku v přední a levé boční projekci.
Poté za 3,5 hodiny gatovanou tomografickou scintigrafii (SPECT) myokardu.


Obr.č.1: „Celotělová“ scintigrafie v přední a zadní projekci v délce 70 cm a statická scintigrafie hrudníku v levé boční a přední projekci. Vyšetření 5 minut po aplikaci radiofarmaka.

/ Obr.č.1: „Celotělová“ scintigrafie v přední a zadní projekci v délce 70 cm a statická scintigrafie hrudníku v levé boční a přední projekci. Vyšetření 5 minut po aplikaci radiofarmaka. /Obr. č. 2: „Celotělová“ scintigrafie v přední a zadní projekciv délce 70 cm a statická scintigrafie hrudníku v přední a levé boční projekci. Vyšetření 3,5 hodiny po aplikaci radiofarmaka.

/ Obr. č. 2: „Celotělová“ scintigrafie v přední a zadní projekciv délce 70 cm a statická scintigrafie hrudníku v přední a levé boční projekci. Vyšetření 3,5 hodiny po aplikaci radiofarmaka. / Obr. č. 3: Gatovaná tomografická scintigrafie myokardu na kameře Symbia T2 Siemens s kolimátory LEHR.

/ Obr. č. 3: Gatovaná tomografická scintigrafie myokardu na kameře Symbia T2 Siemens s kolimátory LEHR. / 


Prokazujeme výrazně zvýšenou depozici radiofarmaka v myokardu levé srdeční komory kromě hrotu. Akumulace je mnohem vyšší než v žebrech a je výrazně zvýšen poměr H/CL (heart/contralateral lung). Ejekční frakce LK je 57 %.

Závěr
Nález potvrzuje transthyretinovou srdeční amyloidózu.   
Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autory:
otakar.kraft@fno.cz , martin.havel@fno.cz

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software