KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-146 ze dne 10.6.2011
 

Detekce nitrohrudní sarkoidózy pomocí scintigrafie
a SPECT/low dose CT s 111In-pentetreotidem  


MUDr. Jiří Doležal, Ph.D.
Oddělení nukleární medicíny
Fakultní nemocnice a Lékařská fakulta UK, Hradec Králové


Anamnéza

74letá pacientka byla hospitalizována na JIP pro akutní biliární pankreatitidu. Bylo provedeno ERCP s papilotomií a revizí žlučových cest s odchodem sludge. Vedlejším nálezem při endoskopii byl polypoidní útvar s drobnou exulcerací v duodenu (D2), který byl endoskopicky snesen. Histologicky se jednalo o neuroendokrinní karcinom bez známek angioinvaze. Morfologické zobrazovací metody zjistily navíc signifikantní mediastinální a hilovou lymfadenopatii. V rámci dokončení stagingu a určení možné etiologie mediastinální a hilové lymfadenopatie pacientka absolvoval scintigrafii s 111In-pentetreotidem. Za 4 hodiny po i.v. aplikaci 111 MBq 111In-pentetreotidu byla provedena celotělová scintigrafie z přední a zadní projekce. Ta byla dále pro zvýšení sensitivity, specificity a upřesnění prostorové lokalizace nádorových lézí doplněna o SPECT/low dose CT dutiny břišní a hrudní. Vyšetření se uskutečnilo na dvouhlavé digitální rotační gamakameře Infinia (General Electric Medical Systems – GE MS) s velkým zorným polem scintilačních detektorů. Gamakamera s funkcí infračerveného kopírování povrchu těla pacienta byla osazena kolimátory pro střední energie (300 keV). Hodnocení získaných dat bylo provedeno standardním vyhodnocovacím systémem Xeleris (GE MS). Scintigrafie zjistila vysokou koncentraci somatostatinových receptorů v popisované mediastinální a hilové lymfadenopatii. Vzhledem k charakteru nálezu bylo v rámci diferenciálně diagnostické úvahy vysloveno podezření na sarkoidózu. Pacientka podstoupila cílenou biopsii z mediastinální lymfatické uzliny pod EUS kontrolou. Histologicky se jednalo o sarkoidózu. 


Vyšetření

Scintigrafie somatostatinových receptorů s OctreoScanem® + SPECT/low dose CT dutiny břišní a hrudní

Mnohočetná ložiska tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů v mediastinu a v oblasti obou plicních hilů. Jinde nebylo zastiženo ložisko tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů. Závěr: mediastinální a hilová lymfadenopatie s vysokou koncentrací somatostatinových receptorů. Vzhledem k charakteru nálezu se dif. dg. může jednat o sarkoidózu. 


Závěr

Scintigrafie + SPECT/low dose CT dutiny hrudní s 111In-pentetreotidem umožnila efektivně dokončit staging nádorového onemocnění a správně nasměrovat etiologii mediastinální a hilové lymfadenopatie na dg. sarkoidóza. SPECT/low dose CT dutiny hrudní významně přispěl ke zvýšení senzitivity a upřesnění prostorové lokalizace lézí a jejích přiřazení odpovídajícím anatomickým strukturám. 


 
Obr. 1: Statická scintigrafie hrudníku s 111In-pentetreotidem (OctreoScan)

/Obr. 1: Statická scintigrafie hrudníku s 111In-pentetreotidem (OctreoScan®), přední a zadní projekce, 4 hodiny po i.v. aplikaci radiofarmaka./Obr. 2: SPECT hrudníku

/Obr. 2: SPECT hrudníku./Obr. 3: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, koronární řezy

/Obr. 3: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, koronární řezy./Obr. 4: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, transverzální řezy

/Obr. 4: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, transverzální řezy./Obr. 5: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, sagitální řezy

/Obr. 5: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku, sagitální řezy./Obr. 6: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku

/Obr. 6: SPECT, CT a SPECT/CT hrudníku./

 


Pracoviště:

Fakultní nemocnice
oddělení  nukleární medicíny
přednosta: MUDr. ing. Jaroslav Vižďa
Sokolská ul. 581
500 05 Hradec Králové

Kontakt na autora:

MUDr. Jiří Doležal, Ph.D.
tel.: +420-495834552
fax.: +420-495834512
dolezal@fnhk.cz

   

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2010, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software