KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-259 ze dne 20.12.2017
 

Inoperabilní metastazující neuroendokrinní tumor konečníku


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava-Poruba
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:
NO: U 63letého muže se vyskytly asi dva měsíce trvající časté průjmy, návaly horka, zarudnutí, bez bolestí. Za tři měsíce zhubl o 14 kg při špatné chuti k jídlu. Před 1,5 měsícem byl proveden operační zákrok s nálezem inoperabilního neuroendokrinního nádoru rekta s lézí přesahující rektum, anus a anální kanál, TNM T3-4 N1 M1 (játra a slezina). Dle následného CT se jedná o infiltraci rektosigmoidea s reaktivními změnami v okolí s výraznou lokální, retroperitoneální a pánevní lymfadenopatií, s jaterními metastázami, mírnou hepatomegalií a dvojicí nespecifických lézí sleziny (suspektními metastázami sleziny).
Byla nasazena paliativní chemoterapie v režimu cisDDP+etoposid. 
Pacient byl odeslán onkoložkou ke scintigrafickému vyšetření před rozhodnutím o hormonální terapii somatostatinem.

Scintigrafie Octreoscanem:
I.v. jsme aplikovali 190 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical). Pomocí dvoudetektorové hybridní tomografické kamery Intevo (SPECT/CT) firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie jsme provedli planární celotělovou scintigrafii za 4 a za 24 hod., navíc cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) břicha a pánve kombinovanou s CT za 4 a 24 hod. (obr. 1-3).Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na  patologické ložisko v oblasti rekta. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na patologické ložisko v oblasti rekta.
Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. /
Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na játra. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na játra. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Obr.č.3: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na  patologické ložisko v oblasti rekta. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.č.3: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na patologické ložisko v oblasti rekta.
Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. / 
Za 4 a 24 hod. je patrné solitární patologické ložisko zvýšené depozice radioaktivity v oblasti rekta, jehož stěny jsou dle „low dose“ CT ztluštělé. Na CT bez kontrastu je poněkud nehomogenní struktura jater bez ložisek zvýšené depozice radioindikátoru. Pravděpodobná splenomegalie. 
Závěr: solitární patologické ložisko se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů v oblasti rekta svědčící pro primární neuroendokrinní tumor, metastázy v játrech a slezině nezobrazeny (neprokazujeme v nich zvýšenou hustotu somatostatinových receptorů).

Závěr:
U 63letého muže jsme scintigrafickým vyšetřením pomocí Octreoscanu prokázali primární inoperabilní neuroendokrinní nádor v oblasti rekta. Dříve zjištěné metastázy jater (a pravděpodobné metastázy ve slezině) neakumulují radiofarmakum, neprokazujeme v nich tedy zvýšenou hustotu somatostatinových receptorů. 
 Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba

Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software