KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-268 ze dne 24.07.2018
 

Neuroendokrinní tumor terminálního ilea s jaterní a uzlinovými metastázami


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava-Poruba
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:
NO:
56letý muž, u kterého byl před dvěma roky po provedené pravostranné hemikolektomii diagnostikován neuroendokrinní tumor G2 terminálního ilea, pT3pN1aM0. Histologie: stěna ilea infiltrována tumorem až do mesenteriální tkáně, bez angio- a lymfatické invaze, s perineurálním šířením, z vyšetřených dvou uzlin obě metastaticky postiženy. Nyní při vyšetření MR dvě suspektní ložiska v játrech. Nádorové markery a hladina HIOK v séru v normě. 
Pacient byl odeslán onkologem ke scintigrafickému vyšetření. 

Scintigrafie Octreoscanem
Pomocí dvoudetektorové hybridní tomografické kamery Symbia T2 (SPECT/CT) firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie jsme provedli celotělovou scintigrafii a také cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) a CT a fúzi obrazů SPECT/CT břicha s částí pánve za 5 hod. a 24 hod. (obr. 1-4) po i.v. podání 220 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical). Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci. Vyšetření 5 a 24 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci. Vyšetření 5 a 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. /
Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 5 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části pravého jaterního laloku.

/ Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 5 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části pravého jaterního laloku. / Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části pravého jaterního laloku.

/ Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části pravého jaterního laloku. / Obr.č.4: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na žlučník.

/ Obr.č.4: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na žlučník. /Závěr: solitární patologické ložisko se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů ve ventrolaterální části pravého jaterního laloku. Nález svědčí pro metastázu neuroendokrinního tumoru. Případné uzlinové metastázy nejsou patrné.

Závěr:
U 52letého muže jsme pomocí vyšetření Octreoscanem prokázali solitární jaterní metastázu neuroendokrinního nádoru terminálního ilea.Pracoviště:

Klinika nukleární medicíny FN Ostrava
a LF Ostravské univerzity
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software