KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-272 ze dne 21.01.2019
 

Neuroendokrinní tumor ledviny s metastázami v lymfatických uzlinách


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:
68letá žena.
NO: Pacientka s neuroendokrinním nádorem pravé ledviny, stavem po pravostranné nefrektomii a částečné lymadenektomii regionálních uzlin. Původní tumor ledviny velikosti 6x5,9x6,5 cm. Odstraněny uzliny z hilu ledviny a prekaválně – vše prorostlé histologicky potvrzenými metastázami dobře diferencovaného NET. Předoperační CT: vícečetné lymfadenopatie v retroperitoneu.

Nemocná byla odeslána onkologem ke scintigrafickému vyšetření ke zhodnocení rozsahu postižení.

Scintigrafie Octreoscanem:
I. v. jsme aplikovali 190 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical). Pomocí dvoudetektorové hybridní tomografické kamery Symbia T2 (SPECT/CT) firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie jsme provedli planární celotělovou scintigrafii za 4 hod. a za 24 hod., navíc cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) břicha a pánve kombinovanou s CT za 4 a 24 hod. (obr. 1-5).


Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci za 4 (vlevo) a 24 hod. (vpravo) po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci za 4 (vlevo) a 24 hod. (vpravo) po aplikaci radioindikátoru. /Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v epigastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v epigastriu.
Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Obr. č. 3: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v pravém mesogastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 3: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v pravém mesogastriu.
Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / 
Obr. č. 4: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v pravém mesogastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 4: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v pravém mesogastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. /Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v epigastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v epigastriu. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Pozorujeme dvě patologická ložiska zvýšené depozice radioaktivity v břiše, v pravém mesogastriu a epigastriu. Jedná se o metastázy v lymfatických uzlinách. 

Závěr:
U 68leté ženy jsme scintigrafickým vyšetřením pomocí Octreoscanu prokázali dvě uzlinové metastázy v pravém mesogastriu a epigastriu.Pracoviště:

Klinika nukleární medicíny FN Ostrava
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba

Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz 

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software