Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz
Scintigrafická lokalizace adenomu příštítného tělíska pomocí
99mTc-MIBI SPECT/ldCT
u mladé pacientky s hyperparathyreózou
MUDr. Jaromír Bernátek
oddělení nukleární medicíny
Krajská nemocnice T. Bati a.s., Zlín
Žena, 25 let.
Pacientka s doposud negativní interní anamnézou a laboratorně zjištěnou hyperparathyreózou přichází s žádostí o případnou scintigrafickou detekci a lokalizaci patologicky změněného příštítného tělíska.
Z rodinné anamnézy: matka ca pankreatu, sestra hyperfunkce štítnice, otec ca plic
Z osobní anamnézy: negativní
Objektivně: při přijetí eupnoe, afebrilní, bez cyanosy či ikteru, orientačně neurologicky neg., hlava a krk bez patologie, plíce-dýchání alveolární, bez vedlejších fenoménů, AS reg.70/min, TK 120/70 torr, břicho a DKK bez zjevné patologie
Laboratorně: hyperparathyreóza, hraniční leukocytóza
Z vyšetřovacího programu:
Sonografie štítnice-bez jednoznačného ložiskového postižení
K detekci, resp. lokalizaci patologicky změněného příštítného tělíska provedena scintigrafie příštítných tělísek pomocí kombinace 700MBg
99mTc-MIBI (vyšetření planární+SPECT/CT) a 185MBq 99mTc-pertechnetát (planární) na dvouhlavé hybridní gamakameře SPECT/ldCT Philips-Brightview (r. výroby 2012) s kolimátorem LEHR postupem dle platných doporučení.
Detekovali jsme vcelku jednoznačnou patologickou depozici 99mTc-MIBI v blízkosti dolního pólu levého laloku štítnice (se zřetelně zpomaleným vymýváním radiofarmaka na snímcích v pozdější fázi vyšetření), kterou lokalizujeme při akvizici metodou SPECT/ldCT těsně laterokaudálně od dolního pólu levého laloku štítnice. Tento obraz je zvýrazněn po provedení počítačové subtrakce (viz.obr).
Diskuse: Z výše uvedeného vyplývá přínos vyšetření pomocí kombinované scintigrafie příštítných tělísek při detekci patologicky změněného příštítného tělíska, v tomto případě u pacientky s doposud negativní interní anamnézou. Pro bližší lokalizaci či při atypickém uložení je vyšetření nutno doplnit i o metodu SPECT, nejlépe v kombinaci s CT pomocí hybridního přístroje.
Závěr: Tato kazuistika opět potvrzuje naše výborné zkušenosti s kombinovanou scintigrafií příštítných tělísek.V případě naší pacientky byl nález včetně lokalizace potvrzen chirurgicky, histologicky pak šlo o adenom příštítného tělíska.
/ Obr.1.: Planární scintigrafie v AP projekci pomocí
99mTc-pertechnetátu (vlevo dole) a 99mTc-MIBI (1. fáze vlevo nahoře,
2. vpravo nahoře)
se zřetelnou akumulací MIBI v blízkosti dolního pólu levého laloku štítné žlázy a zpomaleným vyplavováním radiofarmaka.
/
/ Obr.2.: Oblast patologicky zvýšené akumulace 99mTc-MIBI v blízkosti dolního pólu levého laloku štítnice po provedení počítačové subtrakce.
/
/ Obr.3.: Scintigrafie pomocí 99mTc-MIBI metodou SPECT/ldCT se zřetelnou patologickou ložiskovou depozicí radiofarmaka v těsné blízkosti dolního pólu levého laloku štítné žlázy.
/
Krajská nemocnice T.Bati a.s.
oddělení nukleární medicíny
Primář:
MUDr. Jaromír Bernátek
Havlíčkovo nábř. 600
762 75 ZLÍN
kontakt na autora:
bernatek@bnzlin.cz
tel.: 577 552 233
Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz