Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz
Určení regurgitační frakce levé komory
MUDr. Otakar Kraft
Klinika nukleární medicíny
FNsP Ostrava-Poruba
Úvod:
Radionuklidová angiokardiografie v kombinaci s radionuklidovou ventrikulografií umožňuje poměrně přesně neinvazivně stanovit regurgitační frakci levé komory.
Kazuistika:
31letý pacient s kombinovanou hemodynamicky významnou aortální vadou s převahou insuficience byl odeslán rajonním kardiologem k vyšetření na naši kliniku. Nemocný byl bez větších subjektivních obtíží.
Scintigrafické
zobrazení:
Vlastní scintigrafické vyšetření –
radionuklidovou angiokardiografii - jsme provedli na scintilační kameře Pho/Gamma LFOV firmy Nuclear Chicago v projekci levé přední šikmé (LAO).
Po premedikaci Chlorigenem (k zabránění akumulace radioindikátoru ve štítné žláze) a i.v. aplikaci neaktivního pyrofosfátu (pro následné značení erytrocytů techneciem in vivo) jsme podali 700 MBq
99mTc-technecistanu sodného (generátor
Mo-Tc
UltraTechneKow firmy Mallinckrodt Medical) v maximálním objemu 1 ml do v. jugularis interna ve fázi inspiria. Rychlou aplikací malého objemu koncentrovaného radioindikátoru jsme dosáhli toho, že krevním řečištěm se směrem k srdci pohyboval bolus radioaktivity, jehož průchod centrální cirkulací jsme scintilační kamerou sledovali. Jakmile se radioindikátor dostal do levé komory, zaznamenali jsme tepovou frekvenci (55/min).
Parametry střádání dynamické studie: matice 64x64, grupa l: 100 snímků po 0,2 sec., grupa 2: 50 snímků po 1 sec., grupa 3: 10 obrázků po 30 sec.
Bezprostředně poté jsme na stejné scintilační kameře a ve stejné projekci LAO pokračovali v dalším vyšetření
- radionuklidové ventrikulografii. V ní bylo nastřádáno 5000000 impulzů.
Pomocí našeho vyhodnocovacího programu jsme vyhodnotili obě studie, napřed radionuklidovou ventrikulografii.
Ejekční frakce LK je vysoká – 77 %, je výrazná dilatace LK (end-diastolický objem 339 ml), minutový srdeční objem 14,3 l/min, totální tepový objem 261 ml/úder (obr.1).
/ Obrázek č.1: Radionuklidová ventrikulografie – projekce LAO /
Následuje vyhodnocení radionuklidové angiokardiografie (obr.2).
Pro výpočet minutového objemu srdečního jsme vložili do komentáře počítačového programu vytvořeného na našem oddělení hmotnost, výšku a pohlaví pacienta a z něj program stanoví objem krve.
Průměrný tranzitní čas centrální cirkulace je prodloužen na 11,6 sec., minutový volum srdeční je 5,4 l/min. Z něho pak vydělením odečtenou tepovou frekvencí (55/min) získáváme tzv. efektivní tepový objem 99 ml/úder.
Regurgitační frakce LK (RGF) = |
totální tepový objem – efektivní tepový objem |
x 100 % |
|
||
totální tepový objem |
/
Obrázek č.2: Radionuklidová angiokardiografie – levá přední šikmá projekce /Později kardiolog pacienta vyšetřil pomocí
echokardiografie: LK těžce dilatovaná s dobrou EF 74 %, Ao regurgitace širokým jetem do 2/3 LK.
Regurgitační frakce 65 %. Závěr: těžká Ao regurgitace, lehká Ao stenóza v.s. na podkladě vrozené chlopenní vady. Doporučení: kontrolní echo za 3 měsíce, dále kontroly co 6 měsíců. Pečlivá prevence bakteriální endokarditidy. V případě zhoršení potíží – dušnost, AP, synkopy - kontrola ihned. V současné době nesplňuje kritéria ke kardiochirurgickému zákroku.
Diskuse a závěr:
Za normálních okolností se prakticky všechna krev, vypuzená do aorty při systole levé komory, stává součástí systémové cirkulace. Při nedomykavosti mitrální nebo aortální chlopně se však část vypuzené krve vrací při diastole zpět do levé komory – dochází k regurgitaci. Pro kvantifikaci této poruchy, snižující efektivní výkonnost srdce, je důležitým parametrem regurgitační frakce LK, která procentuálně udává, jaká část tepového objemu se vrací
zpět do komory. Totální tepový objem je celkový objem vypuzený srdeční komorou při jednom stahu (tedy včetně regurgitační frakce), efektivní tepový objem je množství krve skutečně vyslané při jednom stahu do systémového oběhu.
Kombinace uvedených radionuklidových vyšetřovacích metod může poměrně přesně stanovit regurgitační frakci levé komory. Regurgitační frakce představuje jeden z důležitých parametrů, který slouží kardiologům a kardiochirurgům ke sledování závažnosti chlopenní vady a k rozhodnutí o kardiochirurgickém výkonu na postižené chlopni.
Pracoviště:
Fakultní nemocnice s
poliklinikou |
kontakt
na autora:
MUDr. Otakar Kraft
e-mail: otakar.kraft@fnspo.cz
Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz