Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz
Funkčně aktivní
jaterní metastáza
diferencovaného karcinomu štítné žlázy
MUDr. Otakar Kraft
Klinika nukleární medicíny
FNsP Ostrava-Poruba
Úvod:
Diferencované karcinomy
štítné žlázy nejčastěji metastazují do regionálních
lymfatických uzlin, do plic a kostí. Další vzdálené
metastázy jsou vzácné – do CNS, ledvin, jater, kůže.
Uvádíme případ pacienta s folikulárním karcinomem
štítné žlázy s vzácnou funkční metastázou do jater.
Kazuistika:
U 78-letého pacienta byla
zjištěna uzlová struma, která se postupně zvětšovala.
Opakovaně cytologickým vyšetřením punktátu z uzlu byla
prokázána pouze cystická degenerace strumy, sonograficky
s kalcifikacemi. Laboratorně i klinicky byl vždy eufunkční
stav. Za dalších 7 roků byla prokázána rezistence vlevo na
krku. Při cytologickém
vyšetření punktátu z této rezistence bylo vysloveno
podezření na metastázu diferencovaného karcinomu štítné
žlázy. Byla provedena téměř totální thyreoidektomie a
odstranění lymfatických uzlin vlevo na krku. Histologicky byl
potvrzen folikulární karcinom
štítnice, v uzlinách jeho metastázy.
Poté jsme provedli eliminaci zbytků štítné žlázy pomocí p. o. podaných 3,7 GBq radiojodu 131I. V následném arteficiálním myxedému byla patologicky zvýšená hladina thyreoglobulinu v séru 160 ug/l. Na celotělovém scintigramu po podání 300 MBq 131I (viz obr.1) jsme prokázali rezidua štítné žlázy a dále akumulující ložisko v místě pravého kostofrenického úhlu. Proto jsme pacientovi aplikovali terapeutickou dávku 7,4 GBq radiojodu a nemocný podstoupil i zevní terapii kobaltem na oblast krku a horního mediastina. / Obrázek č. 1:
Celotělová
scintigrafie po podání 131I |
Nasadili jsme substituční a současně supresní léčbu 100 ug Euthyroxu denně (optimalizace dávky byla kontrolována hladinou TSH v séru). Po vysazení hormonální substituce a rozvoji arteficiální hypotyreozy byla hladina thyreoglobulinu zvýšena na 70,6 ug/l, protilátky proti thyreoglobulinu nebyly zjištěny.
Pomocí simultánně zhotovených scintigramů (na jednohlavé tomografické kameře Diacam firmy Siemens) po i. v. aplikaci 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) a po opakovaném terapeutickém podání 7,4 GBq 131I jsme zjistili ložisko akumulace radiojodu (viz obr.2). / Obrázek č. 2: Simultánní scintigrafie po aplikaci 99mTc - oxidronátu a 131I - přední a zadní projekce / |
Nebylo lokalizováno v kostech, nýbrž ve ventrokraniální části pravého jaterního laloku, poněvadž při následné obdobné simultánní scintigrafii po terapeutickém podání radiojodu a po i. v. aplikaci 100 MBq 99mTc-koloidu (viz obr.3) byl potvrzen ložiskový defekt ve stejné lokalizaci, jako bylo ložisko zvýšené depozice radiojodu na celotělovém scintigramu.
|
Při nasazené optimální hormonální substituci byla sérová hladina thyreoglobulinu ve fyziologickém rozmezí a jak se podle dalšího průběhu ukázalo, falešně negativní. Po podání 500 MBq 99mTc-koloidu byly zhotoveny tomografické scintigramy jater, opětně jsme potvrdili ložiskový defekt ve ventrokraniální části pravého jaterního laloku (viz obr.4). / Obrázek č. 4: Scintigrafie jater (99mTc – koloid) metodou SPECT transaxiální, koronární a sagitální projekce / |
Sérové hladiny GMT, ALT a ALP byly v normě. Pacientovi jsme postupně podali ještě 6 krát opakovanou léčebnou dávku radiojodu pro stále dobře akumulující jaterní metastázu (celkově tedy 8 terapií radiojodem). Hladina thyreoglobulinu byla znovu patologicky zvýšená, postupně se však normalizovala.
V současné době má nemocný 92 let a je v poměrně dobrém fyzickém a duševním stavu.
Diskuse a závěr:
Jaterní metastázy diferencovaného thyreoidálního karcinomu bývají především v terminálním stadiu onemocnění, často jsou doprovázeny metastázami do jiných orgánů. Většinou neakumulují radiojod. Jiná je situace u popisovaného případu funkční metastázy (u níž je zachován jistý stupeň organifikace radiojodu), které jsou velkou vzácností.
Je potřeba rozlišovat mezi difuzní a ložiskovou depozicí radiojodu v játrech. Difuzní je zjišťována poměrně často a představuje fyziologickou akumulaci radiojodem značeného endogenního tyroxinu nebo albuminu játry. Pouze ložisková depozice je charakteristická pro funkční jaterní metastázu, v níž je zachována syntéza thyreoidálních hormonů. Specifickou pro diagnostiku této metastázy je korespondence ložiskového střádání radiojodu na celotělovém scintigramu s ložiskovým defektem na jaterním scintigramu po podání 99mTc-koloidu. Akumulace radiojodu v metastáze umožňuje jeho terapeutické podání a znamená lepší prognózu, jak dokládá popsaný případ.
Pracoviště:
Fakultní nemocnice s
poliklinikou |
kontakt
na autora:
MUDr. Otakar Kraft
e-mail: otakar.kraft@fnspo.cz
Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz