KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-349 ze dne 06.03.2022
 

Neuroendokrinní tumor žaludku s uzlinovou metastázou


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:

54letá žena s dlouhodobými dyspepsiemi, váhovým úbytkem 5 kg, s opakovaně zvýšenými sérovými hladinami chromograninu A a serotoninu. 

Byla odeslána internistkou ke scintigrafickému vyšetření pro podezření na neuroendokrinní tumor. 

Scintigrafie Octreoscanem:
I. v. jsme aplikovali 190 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical) a provedli pomocí hybridní tomografické scintilační kamery Symbia T2 firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie planární celotělovou scintigrafii a cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) břicha a pánve kombinovanou s CT za 4 a 24 hod. (obr. 1-4)Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie 4 a 24  hod. po aplikaci OctreoScanu.

/ Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie 4 a 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. /Obr. č. 2: Fúze SPECT/CT břicha a pánve 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku na přechodu antra a pyloru. Dvojí modulace obrazu.Obr. č. 3: Fúze SPECT/CT břicha a pánve 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku na přechodu antra a pyloru. Dvojí modulace obrazu.

/ Obr.č. 2 - 3: Fúze SPECT/CT břicha a pánve 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku na přechodu antra a pyloru. Dvojí modulace obrazu. / Obr. č. 4: Fúze SPECT/CT břicha a pánve 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v uzlině při hlavě pankreatu.

/ Obr. č. 4: Fúze SPECT/CT břicha a pánve 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v uzlině při hlavě pankreatu. / 

Závěr: dvě patologická ložiska zvýšené depozice radioaktivity: v oblasti stenotizovaného přechodu antra a pyloru žaludku, kde je suspektní defekt stěny (ulcus?) a výrazně v uzlině při hlavě pankreatu. Nález svědčí pro přítomnost tkáně se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů, v tomto případě jde o zřejmě o primární neuroendokrinní nádor žaludku s uzlinovou metastázou. 

Závěr:
Prokázali jsme zřejmě primární neuroendokrinní tumor žaludku s uzlinovou metastázou.  Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz 

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software