KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  SKELET, ZÁNĚTY, INFEKCE  -  kazuistika SKE-131 ze dne 24.06.2021
 

Sériová fraktura žeber po kašli


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:

NO: Nyní 51letá žena před pěti měsíci upadla na pravou stranu hrudníku, před dvěma měsíci při usilovném a namáhavém kašli pocítila bolest na levé straně hrudníku. Bolest je nyní již jen mírná. 

Neurologem byla odeslána ke scintigrafii skeletu se zaměřením na Th páteř s uvedením klinické diagnózy onemocnění meziobratlové ploténky NS. 

Celotělové scintigramy (obr.1) jsme provedli po podání 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) na hybridní tomografické scintilační kameře Symbia T2 firmy Siemens. Vyšetření jsme doplnili o cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) krční, hrudní a proximální části bederní páteře a hrudníku kombinovanou s CT (obr. 2-5).  


Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT.  Vpravo zaměřeno na  ložiska v laterální části  6. a 7. žebra vlevo. Řezy transverzální,  sagitální a koronální.

/ Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze obrazů SPECT a CT. Vpravo zaměřeno na ložiska v laterální části 6. a 7. žebra vlevo. Řezy transverzální, sagitální a koronální. /Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT.  Zaměřeno na ložisko v v laterální části  8. žebra vlevo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální.

/ Obr. č. 2: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v v laterální části 8. žebra vlevo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální. / Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT.  Zaměřeno na ložisko v v laterální části  5. žebra vlevo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální.

/ Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko v v laterální části 5. žebra vlevo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální. / 
Obr. č. 4: Fúze obrazů SPECT a CT.  Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části jednoho žebra vpravo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální.

/ Obr. č. 4: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části jednoho žebra vpravo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální. /Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT.  Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části jednoho žebra vpravo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální.

/ Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT. Zaměřeno na ložisko ve ventrolaterální části jednoho žebra vpravo. Vpravo nahoře fúze SPECT/CT, vpravo uprostřed SPECT, vpravo dole CT. Řezy transverzální, sagitální a koronální. / 


Pozorujeme výraznou esovitou skoliózu Th/L páteře, dvě drobná ložiska vyšší osteoblastické aktivity ve ventrolaterální části dvou žeber vpravo a v krční a hrudní páteři. Výrazná čtyři ložiska vyšší osteoblastické aktivity v laterální části čtyř nad sebou uložených žeber (zřejmě 5.-8.). 
Nález svědčí pro degenerativní změny. Nevýrazný nález na žebrech vpravo může být podmíněn úrazem
(v anamnéze pád před pěti měsíci) a výrazný nález na žebrech vlevo je zřejmě stavem po sériové fraktuře
(v anamnéze dosud přetrvávající bolest, která nastala po usilovném a namáhavém kašli před dvěma měsíci).

Závěr
V uvedeném případě kostní scintigrafie pořízené pomocí hybridní kamery SPECT/CT nově zjišťujeme stav po sériové fraktuře žeber vzniklé po namáhavém kašli.Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz 

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software