SKELET, ZÁNĚTY, INFEKCE - kazuistika SKE-16 ze dne 03.04.2000 Patela jako zdroj obtíží u pacientky po TEP kolenního kloubu MUDr. Milan Kamínek 78 letá žena po oboustranné TEP kolenních kloubů (vpravo v r. 1995 a vlevo v r. 1996). V dubnu 1999 byla odeslána na scintigrafii skeletu pro neustupující bolesti vpravo, zejména při flexi, přičemž byla klinickým vyšetřením zjištěna lateralizace pately vpravo. Scintigrafické
zobrazení: Na pozdním skenu v AP projekci (viz obr.1) nebyla zjištěna patologicky zvýšená kostní přestavba v okolí obou komponent pravé TEP, pouze ve střední čáře femorálně vyšší depozice radiofarmaka (odpovídá patele, jak ukázala bočná projekce). Vlevo rovněž normální nález na asymptomatické TEP - je patrná jen lehce zvýšená kostní přestavba v mediálním kondylu tibiální komponenty, což odpovídá době 2,5 roku po operaci.
V pravé bočné projekci (viz obr.2) je zřetelně vidět patologicky zvýšená kostní přestavba v patele vpravo. Vzhledem k normálnímu náezu na obou komponentách TEP nebyla dosud indikována revize pravého koleního kloubu, rovněž na RTG nejsou t.č. známky uvolnění.
Pozn.: Nejčastějším zdrojem obtíží u pacientů po TEP kolenního kloubu není uvolnění nebo zánět, ale právě patela. Ne zcela ideální vedení čéšky při flexi a extenzi vede k lokálnímu přetížení a většinou se vyvíjejí mikrofraktury s následnou usurací kostí čéšky. Chirurgickým protětím určitých svalových partií lze dosáhnout zlepšení vedení pately a ústupu symptomatologie. Je však nutné vyloučit závažnější komplikace (uvolnění TEP nebo zánět). Pracoviště:
kontakt
na autora:
|